انتن مرکزی

ک میتواندImage

نتن مرکزی چیست ؟
آنتن مرکزی در حالت کلی به سیستمی مجتمع متشکل از تجهیزات دریافت ، تقویت ، تقسیم و انتقال سیگنالهای تلویزیونی  گفته میشود که برای تامین سیگنالهای مطلوب تلویزیونی آپارتمانها و مجتمع های مسکونی ، راه اندازی می گردد .

 
 
مزایای سیستم های آنتن مرکزی
1 – جلوگیری از نصب آنتن های متعدد بر روی پشت بام یا بالکن طبقات
2 –  تامین سیگنال  با قدرت   متناسب با واحد های هر یک از طبقات ساختمان  و جلوگیری از ایجاد نویز
3 -  مقرون بصرفه بودن
4- تعمیر و نگهداری آسان
5 -  تامین تصاویر شبکه های مختلف با کیفیت یکسان
6 – امکان ایجاد شبکه مختص تلویزیونی برای ساختمان
 

یک سیستم آنتن مرکزی را می توان به دو قسمت تقسیم کرد:

الف - واحد گیرنده
ب - واحد توزیع

واحد گیرنده
واحد گیرنده بطور معمول شامل آنتن یا دیش به منظور دریافت سیگنال های درخواستی و همچنین تجهیزاتی جهت تقویت ، تقسیم و یا حتی فیلتر کردن سیگنال ها می باشد . تقویت کننده آنتن ، بالن ، میکسر ، مدولاتور و تقویت کننده های اولیه از جمله تجهیزاتی هستند که در این قسمت استفاده می شوند.

واحد توزیع
بطور معمول شامل تجهیزاتی از قبیل تقویت کننده های خط ، تقسیم کننده های عبوری ، تقسیم کننده های انشعابی ، پریز های چند منظوره و شبکه ای از کابل ها میباشد و غالباً به سه شکل مختلف طراحی میشود.

الف - ستاره
ب - درختی
ج - آبشاری
د - درختی و ستاره

که متداول ترین روش برای طراحی یک سیستم توزیع ، روش درختی می باشد

انواع سیستم های آنتن مرکزی

MATV: Master Antenna Television

به سیستم آنتنی گفته می شود که در آن با نصب یک سری تجهیزات در یافت سیگنال و تقویت آن ، سیگنال های تلویزیونی در باندهای VHF,UHF و FM بصورت تقویت شده و بدون هیچگونه نویزی ،  توسط کابل ها ، به واحد های مجتمع  منتقل می شوند

CATV: Cable  Television

به سیستمی گفته می شود که در آن سیگنالهای تلویزیونی از مرکز تولید تصاویر ، توسط کابلهایی به سوی مصرف کنندگان انتقال می یابند .

SMATV: Satellite Master Antenna Television

به سیستم مجتمع تلویزیونی MATV گفته می شود که قابلیت تامین سیگنالهای شبکه های ماهواره ای را داشته باشد .

CCTV : Closed Circuit Television

سیستم تلویزیون مداربسته را می گویند . در این سیستم ها ، سیگنال های ویدئویی شامل دوربین ها ، دستگاههای پخش CD ، ...  توسط مدولاتورها بر روی کانال های خالی مدوله شده و توسط میکسر ها به سیستم CATV یا SMATV افزوده میگردند . نتیجه اینکه این تصاویر بر روی کانال های تخصیص شده در هر یک از واحد های مجتمع مسکونی در دسترس قرار می گیرند .

ترتیب قرار گیری و آرایش آنتنها :

 

گیرنده های دیجیتالی UHF


این گیرنده ها یا رسیورها که به جای استفاده از دیش و LNB از آنتن های معمولی و قدیمی تلویزیون تصاویر دیجیتالی میسازند بسیار مورد توجه واقع شده و تصاویری بدون برفک ، سایه و افت کیفیت را در بر دارد. امکانانت فوق العاده ای چون ضبط تصاویر و برنامه ریزی و زمانبندی نیز تعبیه گردیده لازم به ذکر است این گونه رسیور ها تائید شده صدا و سیمای جمهوری اسلامیست و همچنین بروز رسانی میگردد.


آموزش رایگان آنتن مرکزی

 

مقدمه :
در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل ها و برج های مسکونی) در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن مجزا نصب نماییم مشکلاتی مانند موارد ذکر شده در زیر بروز خواهد کرد:
• محدودیت فضایی پشت بام برای نصب تعداد زیادی آنتن
• اثر انعکاسی و القایی آنتن ها بر یکدیگر
• هزینه بالای نصب آنتن برای تک تک گیرنده ها و سیم کشی آنتن تا گیرنده
• از بین رفتن زیبایی ظاهر ساختمان و به وجود آمدن جنگلی از آنتن ها
• حجم بالای سیم کشی آنتن ها تا گیرنده نیز مشکلاتی به وجود خواهد آورد

باتوجه به موارد ذکر شده راه کار پیشنهادی این است که از یک آنتن برای تمام گیرنده ها استفاده گردد و چون سیگنال دریافت شده توسط این آنتن برای تمام گیرنده ها کافی نخواهد بود لذا از تجهیزاتی برای افزایش مقدار سیگنال و توزیع آن بین گیرنده ها استفاده می کنیم.عملی کردن این راه کار با استفاده از تجهیزات سیستم های آنتن مرکزی ( (NJASTER ANTENNA TV) (MATV انجام می پذیرد. از این سیستم ها به عنوان ( COMMUNITY ANTENNA TV) (CATV ) نیز نامبرده می شود. یک سیستم MATV مجموعه ای از تجهیزات اولیه سیگنال تلویزیونی و تجهیزات پردازش و تقویت سیگنال و توزیع آن از طریق کابل های کواکسیال بین گیرنده های تلویزیونی است و هدف از برقراری آن محیا کردن سطح سیگنال مناسب را برای هر گیرنده جهت دریافت تصویری با کیفیت قابل قبول می باشد. تجهیزات سیستم MATV به دو دسته تقسیم می گردد: 

1- تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال ( HEADEND equipment ) :
این تجهیزات شامل آنتن و تقویت کنند. فیلترها ، مبدل های فرکانسی ، تله موج ها و مچینگ ها می باشد که برای پردازش سیگنال تلویزیونی و رساندن آن به اندازه و کیفیت مطلوب برای گیرنده. ها به کار می روند .

2-  تجهیزات توزیع سیگنال ( DISTRIBUTION equipment ) :
شامل قطعاتی چون تقسیم کننده های انشعابی یا تقسیم انتهایی ( SPLITTER ) و تقسیم کننده عبوری یا میانی ( (TAP OFF و مقاومت های انتهایی ( TERMINATOR ) و غیره برای تحویل سیگنال به گیرنده. ها و جدا سازی ( ISOLOTION ) هر گیرنده از سیستم می باشد .
اکنون به شرح تجهیزات مورد استفاده در سیستم های MATV می پردازیم .

تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال (HEADEND EQUIPMENT)

آنتن (ANTENNA) :
این وسیله دارای شاخه هایی از جنس آلومینیوم و به صورت لوله های توخالی می باشد که در اندازه های مختلف ( بسته به فرکانس مورد دریافت ) روی یک محور مرکزی وبه صورت عمود بر آن چیده شده اند وامواج تلویزیونی موجود در فضا سیگنالی در آن القا می کند و این سیگنال توسط کابل به گیرنده منتقل می گردد . طبق تجربه برای دریافت تصویر با کیفیت مطلوب، آنتن باید حداقل سطح سیگنال . 1000 میکرو ولت را محیا کند .

آنتن ها به دو صورت پهن باند ( BROAD BAND ) برای دریافت چندین کانال توسط یک آنتن و یا به صورت تک کانال برای دریافت یک کانال (معمولا آنتن یاگی) وجود دارند . هنگام انتخاب آنتن باید تعداد کانال های مورد دریافت جهت فرستنده های تلویزیونی و نوع سیگنال مورد دریافت وسطح سیگنال قابل دریافت را در نظر داشت . آنتن های مخصوص دریافت سیگنال های UHF معمولا دارای شاخه های بلندتری نسبت به آنتن های VHF می باشند .یک نوع از آنتن ها نیز ترکیبی می باشند یعنی دارای دو قسمت دریافت UHF  وVHF می باشند. یک آنتن ترکیبی در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 

 

 

 


بالن (BALUN):
آنتن ها معمولا امپدانس 300 اهم دارند در درحالی که تجهیزات MATV دارای امپدانس 75 اهم می باشند لذا برای انتقال سیگنال با مقدار حداکثر باید از وسیله ای که بالون نامیده می شود استفاده گردد تا امپدانس 300 اهم آنتن با امپدانس 75 اهم سایر تجهیزات منطبق گردد . بالون را در نزدیک ترین فاصله نسبت به ترمینال آنتن وصل می کنند .

پیش تقویت کننده ها ( PREAMPLIFIERS ) :
در محل هایی که سیگنال دریافت شده توسط آنتن ضعیف باشد برای اینکه سطح سیگنال لازم برای ورودی تقویت کننده را فراهم کنیم ممکن است مجبور شویم از پیش تقویت کننده استفاده کنیم . این پری آمپلی فایرها گاهی به عنوان مبدل امپدانس 300 به 75 اهم نیز عمل میکند ونیاز به بالون را مرتفع می سازند . پری آمپلی فایر باید با دقت و کیفیت بالا انتخاب گردد و نسبت سیگنال به نویز آن ( S/N RATIO ) بالا باشد چون نویز در پری آمپلی فایر مبنایی برای کل سی

/ 0 نظر / 37 بازدید